ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΚΟΡΦΙΑΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2020 ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ…

Κοινοποιείστε το άρθρο

ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΚΟΡΦΙΑΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2020 ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ…

Η οργανωτική επιτροπή της 39ης Απονομής των Θεατρικών Κορφιάτικων Βραβείων 2020, έπειτα από έγκριση του Προέδρου και Ιδρυτή της Ακαδημίας Ελληνικών Βραβείων Τέχνης, κ. Δημήτρη Μουζακίτη, δίνει στη δημοσιότητα τα ονόματα των Ειδικών Επάθλων και του Τιμητικού Βραβείου για αυτή τη χρονιά. 

 

ΤΙΜΗΤΙΚΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

 

  «Ελένη Παπαδάκη» : στον σκηνογράφο Νίκο Πετρόπουλο, για την μεγάλη προσφορά του στο θέατρο και τον πολιτισμό. 

 

ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΑΘΛΑ

 

  • «Καλλιτέχνης της χρονιάς»: στον Βασίλη Μπισμπίκη, για τις σκηνοθεσίες στα έργα «Πατέρας», «Άρης» και «Άνθρωποι και Ποντίκια».  

 

  •  «Κατίνα Παξινού»: στην Μαρίνα Ασλάνογλου, για την ερμηνεία της στο έργο «Ο Πατέρας». 
  •  «Άννα Καλουτά» : στην Κατερίνα Διδασκάλου, για την ερμηνεία της στο θεατρικό μονόλογο «Η πόρνη από πάνω». 
  •  «Ζωή Λάσκαρη» : στην Μαρία Κίτσου, για τις ερμηνείες της στα έργα «Μάκβεθ» και «Για την Ελένη». 
  • «Πέτρος Φυσσούν» : στον Τάσο Ιορδανίδη, για την ερμηνεία του στο έργο «Ο Πατέρας». 
  • «Νίκος Σταυρίδης»: στο Γιώργο Γάλλο, για την ερμηνεία του στο έργο «Ξύπνα Βασίλη». 

             

      

Πιο αναλυτικά οι υποψηφιότητες 

  1. Α’ ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ «ΜΑΝΟΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ» 
  • Δρόσος Δημήτρης / «Άνθρωποι και ποντίκια»
  • Κακούρης Λεωνίδας / «Κάτω Παρθενώνας»
  • Καρατζογιάννης Μάνος / «Φυλές»
  • Μουμούρης Μάξιμος / «Τζάσμιν»
  • Νούσιας Τάσος / «Ιστορία χωρίς όνομα»
  • Σερβετάλης Άρης / «Ρινόκερος»
  1. Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ «ΕΛΕΝΗ ΧΑΤΖΗΑΡΓΥΡΗ» 
  • Αλεξανιάν Χριστίνα / «Ανάμνηση Σμύρνης»
  • Λουιζίδου Ρένια / « The Children»
  • Μεντή Νένα / «Μαρίκα»
  • Παπαληγούρα Λένα / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
  • Πρωτόπαππα Μαρία / «Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ»
  • Τουμασάτου Μαριάννα / «Νούρα, ένα πένθιμο μπλουζ»
  1. ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ «ΘΑΝΟΣ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ» 
  • Αλιφερόπουλος Προμηθέας / «Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ»
  • Βελέντζας Μελαχρινός / «Lemon»
  • Μπουρδούμης Αλέξανδρος / «Προσωπική συμφωνία»
  • Νιάρρος Γιάννης / «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»
  • Παπαδοκωνσταντάκης Μάρκος / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
  • Στεφόπουλος Γιάννης / «Terror»
  1. ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ «ΜΑΡΙΑ ΑΛΚΑΙΟΥ» 
  • Δημητροπούλου Ευγενία / «Ωνάσης: Τα θέλω όλα»
  • Μανωλάκου Σοφία / «Εξόριστοι»
  • Σκαφιδά Γιούλικα / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
  • Σταμούλη Έφη / «Σωτηρία με λένε»
  • Τυρέα Έλενα / «Φελίτσε και Λίλυ»
  1. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΜΙΝΩΑΣ ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ» 
  • «Άνθρωποι και ποντίκια» / Ομάδα Cartel – Β. Μπισμπίκης – Φ. Τζήμα
  • «Πατέρας» / Αθηναϊκά Θέατρα Α.Ε.
  • «Ρινόκερος» / ΑΜ ΤΕΧΝΗΧΩΡΟΣ Ε.Ε.
  • «Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ» / Κάρολος Παυλάκης
  • «Μαρίκα» / Χώρα ΑΕΒΕ Πολιτιστικές Εκδηλώσεις
  • «Ερωτόκριτος» / Θέατρο των Vivi
  1. ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ «ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΟΥΡΝΕΛΗ» 
  • Θεατρικές Σκηνές / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»
  • Θεατρικές Επιχειρήσεις Τάγαρη / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
  • People Entertainment Group / “Chicago”
  • Εθνικό Θέατρο / «Ο άνθρωπος που γελά»
  • Εθνικό Θέατρο – Δημοτικό Θέατρο Πειραιά / «Μακμπέθ»
  • Ηλίας Μαροσούλης – Άγγελος Κοταρίδης / «Το δικό μας σινεμά»
  1. ΚΙΝΗΣΗ – ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΛΕΡΥ»
  • Φωκάς Ευαγγελινός / «Το δικό μας σινεμά»
  • Κατερίνα Καμερίδου / «Ζητείται Σεφ της κωμωδίας»
  • Τηλέμαχος Μουδατσάκις / «Ερωτόκριτος»
  • Θοδωρής Πανάς / «Ανάμνηση Σμύρνης»
  • Αγγελική Στελλάτου / «Ο άνθρωπος που γελά»
  • Σοφία Σπυράτου / «Οδύσσεια… στον πηγαιμό για την Ιθάκη»
  • Αγγελική Τρομπούκη / «Moby Dick»
  • Chali Jennings / «Chicago»
  1. ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ «ΧΡΥΣΑ ΣΠΗΛΙΩΤΗ»
    • Κοκκίδου Ελένη / «Η Γυναίκα της Πάτρας»
    • Κορινθίου Μαρία / «Τζόρνταν»
    • Μουκίου Ηρώ / «Η φωνή της Λουντμίλα»
    • Ναυπλιώτου Μαρία / «Master Class»
    • Ρεβή Αναστασία / «Λουκρητία: Η εταίρα/Η αγία»
    • Σαράντης Μιχάλης / «Αίας»
    1. ΠΑΙΔΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ» 
    • «Ως την άκρη του ονείρου» / Κέλλυ Σταμουλάκη
    • «Όλιβερ Τουίστ» / Κωνσταντίνα Νικολαΐδη
    • «Το μαγικό φίλτρο» / Κωνσταντίνα Σαραντοπούλου
    • «Ήμουν παιδί το ’21 με τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη» / Ειρήνη Ιακώβου
    • «Θησέας και Μινώταυρος» / Κάρμεν Ρουγγέρη
    • «Πήτερ Παν» / Δημήτρης Αδάμης
    • «Οδύσσεια… στον πηγαιμό για την Ιθάκη» / Σοφία Σπυράτου
    1. ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ «ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΣ»
    • Μηνάς Βιντιάδης / «Κάτω Παρθενώνας»
    • Γιώργος Καπουτζίδης / «Όποιος θέλει να χωρίσει… να σηκώσει το χέρι του!»
    • Ελένη Καρασαββίδου / «Φελίτσε και Λίλυ»
    • Θανάσης Παπαθανασίου – Μιχάλης Ρέππας / «Το δικό μας σινεμά»
    • Αντώνης Τσιπιανίτης / «Η πόρνη από πάνω»
    • Βασίλης Τσιγκριστάρης / «Μπομπονιέρα»
    • Γιάννης Τσίρος / «Αξύριστα Πηγούνια»
    • Πένυ Φυλακτάκη / «Λουκρητία: Η εταίρα / Η αγία»
    1. ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ «ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΚΑΣ» 
    • Κοραής Δαμάτης / «Ο Άνθρωπος Ελέφαντας»
    • Νίκος Δαφνής / «Ο χρόνος σταματά»
    • Πέτρος Ζούλιας / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
    • Γιάννης Κακλέας / «Ρινόκερος»
    • Αλέξανδρος Κοέν / «Ψίθυροι»
    • Δημήτρης Μαλισσόβας / «Ανάμνηση Σμύρνης»
    • Τηλέμαχος Μουδατσάκις / «Ερωτόκριτος»
    • Σταμάτης Φασουλής / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»
    1. ΕΙΔΙΚΟ ΕΠΑΘΛΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ»
    • Σταύρος Γασπαράτος / «Ρινόκερος»
    • Στέφανος Κορκολής / «Ο δρόμος περνά από μέσα»
    • Κωστής Μαραβέγιας / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»
    • Γιάννης Οικονόμου / «Όλιβερ Τουίστ»
    • Δημήτρης Παπαδημητρίου / «Moby Dick»
    • Ευανθία Ρεμπούτσικα / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»
    • Γιάννης Χριστοφίδης / «Περηφάνια και Προκατάληψη»
    1. ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ ΚΩΜΩΔΙΑΣ «ΡΕΝΑ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΥ»
    • Σοφία Βογιατζάκη / «Ζωή μετά χαμηλών πτήσεων»
    • Μαριλού Κατσαφάδου / «Όποιος θέλει να χωρίσει… να σηκώσει το χέρι του!»
    • Νάντια Μπουλέ / «Chicago»
    • Ειρήνη Παπαδημάτου / «Το όνειρο της διπλανής πόρτας»
    • Θεοδώρα Σιάρκου / «Εύα & Νόρα»
    • Ράνια Σχίζα / «Σημάδια στην ομίχλη»
    1. ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ ΚΩΜΩΔΙΑΣ «ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ» 
    • Μίνως Θεοχάρης / «Chicago»
    • Κώστας Κάππας / «Tape»
    • Δημήτρης Κουρούμπαλης / «Φυλές»
    • Κωνσταντίνος Μπιμπής / «Ο Επιθεωρητής»
    • Μάκης Παπαδημητρίου / «Μήδεια»
    • Αιμιλιανός Σταματάκης / «Ο άνθρωπος που γελά»
    1. ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΘΕΑΤΡΟΥ «ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΑΓΙΑ»
    • Ελένη Βιτάλη / «Ανάμνηση Σμύρνης»
    • Βασίλης Γισδάκης / «Όρνιθες – Η Πολιτεία των Πουλιών»
    • Φοίβος Δεληβοριάς / «Πες μου τα’ όνομά σου»
    • Βαλέρια Κουρούπη / «Ανάμνηση Σμύρνης»
    • Βασίλης Λέκκας / «Ως την άκρη του ονείρου»
    • Ανδριάνα Μπάμπαλη / «Νούρα, ένα πένθιμο μπλουζ»
    • Αργύρης Πανταζάρας / «Chicago»
    1. ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ «ΜΑΡΚΟΣ ΔΕΦΙΛΙΠΠΟΥ»
    • Χριστίνα Θανάσουλα / «Μάκβεθ»
    • Στέλλα Κάλτσου / «Chicago»
    • Κατερίνα Μαραγκουδάκη / «Ανάμνηση Σμύρνης»
    • Ελευθερία Ντεκώ / «Το δικό μας σινεμά»
    • Λευτέρης Παυλόπουλος / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»
    • Νίκος Σωτηρόπουλος / «Ο άνθρωπος που γελά»
    1. ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ  «ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΚΑΣ» 
    • Ηλένια Δουλαδίρη / «Moby Dick»
    • Χριστίνα Κουλουμπή / «Ο Τσάρος με τη μακριά γενειάδα»
    • Εύα Νάθενα / «Μάκβεθ»
    • Γιώργος Σεγρεδάκης / «Chicago»
    • Έβελυν Σιούπη / «Το δικό μας σινεμά»
    • Νίκη Ψυχογιού / «Ο άνθρωπος που γελά»
    1. ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ  «ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΑΡΟΥΧΗΣ»
    • Γιώργος Γαβαλάς / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»
    • Μαρία Καραθάνου / «Πατέρας»
    • Ελένη Μανωλοπούλου / «Ο δρόμος περνά από μέσα»
    • Μανόλης Παντελιδάκης / «Moby Dick»
    • Αθανασία Σμαραγδή / «Το δικό μας σινεμά»
    1. ΚΩΜΩΔΙΑ – ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ  «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΛΕΙΒΑΔΑΣ»
    • «Moby Dick» / Onassis Culture – Θεατρικές Σκηνές
    • «Ο άνθρωπος που γελά» / Εθνικό Θέατρο
    • «Chicago» / People Entertainment Group
    • «Όμορφη Πόλη» / Broadway Show Productions – Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
    • «Το δικό μας σινεμά» / Ηλίας Μαροσούλης – Άγγελος Κοταρίδης
    1. ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΤΟΛΗ»
    • Θανάσης Βισκαδουράκης / «Ήμουν παιδί το ’21 με τον Θ. Κολοκοτρώνη»
    • Μάιρα Γεωργάρου / «Θησέας και Μινώταυρος»
    • Ελένη Καρακάση / «Οδύσσεια»
    • Κωνσταντίνα Λιναρδάτου / «Ο Τσάρος με τη μακριά γενειάδα»
    • Νικόλας Μπράβος / «Ως την άκρη του ονείρου»
    • Σωκράτης Πατσίκας / «Ο θαυμαστός κόσμος της Μαργαρίτας»
    • Διονύσης Πιφέας / «Όλιβερ Τουίστ»
    • Αυγουστίνος Ρεμούνδος / «Το μαγικό φίλτρο»
    1. ΝΕΟΣ – ΝΕΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ «ΕΛΛΗ ΒΟΖΙΚΙΑΔΟΥ»
    • Βαγγέλης Αμπατζής / «Το ξύπνημα της άνοιξης»
    • Χριστίνα Γαρμπή / «Μύρτος»
    • Λίλα Μπακλέση / «Οι κάτω από τα’ αστέρια»
    • Μιχαήλ Ταμπακάκης / «Η γίδα ή Ποια είναι η Σύλβια;»
    • Έλλη Τρίγγου / «Ρινόκερος»
    • Γιώργης Τσουρής / «170 τετραγωνικά (Moonwalk)»

    Η βραδιά της απονομής θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020. Η τελετή τελεί υπό την Αιγίδα της Περιφέρειας Αττικής.

                                                

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Κοινοποιείστε το άρθρο

You may also like